Kıymetli okurlarım,

Toplumda sıkça görülen, önemli sorunlara neden olabilecek hatta bazı hastalıklar için uyarıcı olabilecek yüz felci konusunda bilgi vermek istiyorum. 

Yapılan çalışmalarda yüz felci sıklığı net olarak belirtilmemesine rağmen toplumun önemli bir kısmı hayatı boyunca en az bir kez yüz felcine maruz kalmaktadır. Birkaç çalışmada yüz felci ile kış mevsimi arasında ilişki gösterilmiştir, özellikle altta yatan başka bir neden olmayan durumlarda. Kabaca yüz felci nedenlerini travma, kanserler, enfeksiyonlar, çeşitli metabolik hastalıklar ve nedeni belli olmayan grup olarak sıralayabiliriz. Bunlardan en sık görüleni nedeni belli olmayan alt gruptur. Yüz felci olan bir hasta ayrıntılı olarak değerlendirilmeli, altta yatan birçok ciddi neden olabileceği için gerekli tetkikler yapılmalıdır. 

Felç olan taraftaki göz kapağını kapatamama, ağız kenarın etkilenen tarafa çekilmesi, alnın kırıştırılamaması, etkilenen tarafta ağzın açılamaması, tükrük salgısının yutulamaması, etkilenen tarafta tükrükte azalma, tad alma bozuklukları ve sesten aşırı rahatsızlık duyma hissi gibi belirtiler yüz felci için tipiktir. Özellikle nörolojik sistemle alakalı bulguları örneğin; kollarda veya bacaklarda kuvvetsizlik, nöbet geçirme öyküsü, ciddi baş ağrısı gibi şikayetleri olan hastalarda beyin ile ilgili durumlar incelenmelidir. Sık orta kulak yolu enfeksiyonu geçirenlerde de yüz felci görülebilmektedir. 

Gelelim en sık görülen tipe. Bu hastalarda sıklıkla soğuğa maruziyetten sonra ortaya çıkan yüz felci mevcuttur. Nedeni net olarak belli değildir fakat yüz sinirinin kafada seyrettiği yol boyunca herhangi bir yerde ödemlenmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmekte, buna ek olarak da virüslere bağlı bir durum olabileceği söylenmektedir. Altta yatan başka bir hastalığı olmadığından emin olunan hastalarda kısa süreli kortizon tedavisi, bazı hastalarda virüslere yönelik tedavi ile kısa sürede fayda sağlanmaktadır. Kaldı ki çoğu hasta 1-2 ay içerisinde kendiliğinden düzelmektedir. Ancak takdir edersiniz ki tablo hoş bir durum değildir ve erken dönemde tedavi edilmesi hastanın yaşam kalitesini artırmaktadır. Bu ilaçların yanında etkilenen taraftaki göz kapakları kapanmayacağı için suni gözyaşı ve geceleri bant ile o gözün kapatılması eklenecek olası sorunları önleyebilmektedir. Ek olarak fizik tedavinin yüz felcinde etkinliği çok fazladır. Hemen herkese fizik tedavi alması önerilmektedir. Soğuktan korunmak da diğer bir öneridir.

Yüz felci önemli bir stres nedenidir. Vakit geçirmeden tedavi edilmesi psikolojik açıdan önemli yarar sağlamaktadır. 
Yazarın kişisel notu: Bu yazımı çok yakın dönemde 1 yaşına girecek olan kızıma armağan etmek istiyorum. Aynı zamanda kızım adına bir de sitem ileteceğim. Koskoca Trabzonspor ürün mağazasında bebekler için tek tük ürün yer almakta, bunların çoğu da erkek çocuklar için üretilmiş. Umarım tez zamanda kız ve erkekler için bol çeşitte ürünler içeren bir mağaza yapılanmasına gidilir.

Sağlıkla kalın.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×