Siyaset:
Yeni Anayasada En Çok 100 Madde Olacak!
AK Parti’nin hazırladığı yeni anayasada ağdalı, uzun cümlelerin yer aldığı ifadeler yerine kısa, öz ve açık, sade bir dil kullanılacak. En fazla 100 maddelik olacak
AK Parti'nin sonbaharda kamuoyuna açıklamayı düşündüğü yeni anayasa ile ilgili yol haritası netleşmeye başladı. Yaz boyunca yeni anayasa için kampa girecek olan AK Parti, Türkiye'nin ihtiyaçları doğrultusunda özgür, demokratik ve şeffaf bir anayasa hazırlamayı hedefliyor. Yeni anayasa mevcut 177 maddeli 1982 anayasası gibi uzun değil en fazla 100 maddelik olacak.

Yine mevcut anayasadaki gibi ağdalı, uzun cümlelerin yer aldığı ifadeler yerine kısa, öz ve açık, sade bir dil kullanılacak. Bireyin özgürlüğünün korunacağı yeni anayasada yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlamaya yönelik kurumsal düzenlemeler de yer alacak. Bu kapsamda yeni anayasada Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yerine Hâkimler Kurulu ve Savcılar Kurulu diye iki ayrı kurul oluşturulması gündemde. Temyiz mahkemeleri olan Yargıtay ve Danıştay yerine ise Yüksek Temyiz Mahkemesi gibi tek mahkeme kurulması planlanıyor. Din ve vicdan hürriyeti, sendikal haklar gibi özgürlükleri içeren maddelere yeni anayasada daha çok vurgu yapılacak. Yine yeni anayasa Türkiye'de demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün kökleşmesini sağlayacak yeni düzenlemeler içerecek.

BAŞKANLIK SİSTEMİ ÖNERİLECEK
Yeni anayasada mevcut parlamenter sistemdeki belirsizlikleri ortadan kaldıracak yeni bir yönetim sistemi de önerilecek. Bu sistem başkanlık sistemi olacak. Başkanlık sistemi yürütme başlığı altında detaylı bir şekilde yer alacak. Üniter sistemin korunacağı modelde başkanın seçimi, görevleri ve parlamento ile ilişkileri yine detaylı bir şekilde yer alacak. Milletvekillerinin görevleri ve Meclis'in yetkileri yasama başlığı altında düzenlenecek.

GENİŞ KATILIM VE UZLAŞMA
Yeni anayasada mümkün olan en geniş tartışma, katılım ve uzlaşma aranacak. Yeni anayasa Meclis'te kaç oyla kabul edilirse edilsin halkoyuna sunulacak. Başta YÖK olmak üzere darbenin izlerini taşıyan bütün kurumlar yeni anayasada yer almayacak. Toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak.
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

BAYKAL'DAN SKANDAL GÜLEN AÇIKLAMASI!

Haberi Oku