Siyaset:
Hayal Kırıklığına Uğradık!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya’daki NATO zirvesinde dün Almanya Başbakanı Merkel ve İngiltere Başbakanı Cameron’la görüştü. Erdoğan Merkel’e, Alman Meclisi’nin aldığı 1915 kararından duyulan rahatsızlığı aktardı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Polonya'nın başkenti Varşova'daki NATO Liderler Zirvesi'nde görüştüğü Almanya Şansölyesi Angela Merkel'e, Almanya Federal Meclisi'nin 1915 olaylarıyla ilgili aldığı karardan dolayı sitemini iletti. Erdoğan, Merkel'e, "Bu kararla bizi hayal kırıklığına uğrattınız" dedi. Başbakan Merkel de bu kararın Türk-Alman ilişkilerine gölge düşürmemesi için gerekli hassasiyeti göstereceklerini ifade etti.

OBAMA'YA TAZİYE MESAJI
Dün sona eren zirvenin son gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan, Ukrayna ve Kuzey Atlantik Konseyi oturumlarına katıldı. Erdoğan'ın zirve kapsamında yoğun ikili görüşme trafiği oldu. Önceki gün Ukrayna, Finlandiya, Bosna Hersek ve Azerbaycan devlet başkanlarıyla görüşen Tayyip Erdoğan, dün de İngiltere Başbakanı David Cameron ile 40 dakika, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile yaklaşık 1 saat görüştü.

MÜLTECİ ANLAŞMASI...
Tayyip Erdoğan, ayrıca Estonya ve Macaristan liderlerinin yanı sıra, İtalya, Fransa, Portekiz, Kanada, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Letonya liderleriyle de ayak üstü görüştü. ABD Başkanı Barack Obama ile de kısa süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'deki saldırıların üzücü ve endişe verici olduğunu belirterek taziyelerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Federal Meclisi'nin 1915 olaylarıyla ilgili aldığı kararın ardından ilk kez Almanya Şansölyesi Merkel ile yüz yüze görüştü. Erdoğan, Almanya Federal Meclisi'nin kararından duyduğu rahatsızlığı net bir dille ifade ettiği Merkel'e, "Bu kararla bizi hayal kırıklığına uğrattınız" dedi. Şansölye Merkel de bu kararın Türk-Alman ilişkilerine gölge düşürmemesi için gerekli hassasiyeti göstereceklerini, ikili ilişkileri gölgelemesi konusunda kararlı olduklarını ifade etti. İki lider, Türkiye-AB arasında mülteci anlaşmasıyla ilgili durumu da değerlendirdi. Merkel, bu çalışmanın önemli bir başarı hikâyesi olduğunu, mülteci akınında ciddi bir gerileme olduğunu söyledi. Bu çalışmanın devam ettirilmesi gerektiğini belirten Angela Merkel, bu süreçte üstlendiği sorumluluktan dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

BAYKAL'DAN SKANDAL GÜLEN AÇIKLAMASI!

Haberi Oku