Sevgili okurlarım,

Nasıl ki binaların sağlam durmasını, darbelere rağmen yıkılmamasını sağlayan şey demirden yapılmış sağlam bir temel ise, insanı da ayakta tutan şey demirdir. Demir, dokulara oksijen taşıyan alyuvarların içerisinde bulunan, bu taşıma işini yapan proteinin en önemli yapı taşıdır. Bu taşınma işi kısa bir süreliğine dahi dursa ciddi problemler, sonucunda da ölüm ortaya çıkar.

Dünya geneline bakacak olursak yaklaşık olarak her 3 kişiden 1’inde demir eksikliği mevcut, bu kişilerin önemli bir yüzdesinde de eksiklik öyle bir boyuta erişmiştir ki artık alyuvar üretimi azalmış, anemi yanı kansızlık ortaya çıkmıştır.

Peki nelere neden olur bu kansızlık? Güçsüzlük, yotgunluk, baş ağrısı, erken yorulma, egzersiz kapasitesinde azalma, tırnaklarda kırılma ve kaşıklaşma, taş-toprak yeme isteği, saç dökülmesi, dilde soluklaşma, nadir vakalarda göz akında mavileşme görülebilmektedir. Bütün bu şikayetler gözden kaçabilecek şeylerdir, bu nedenle benzer durumda olanlara doktorlarıyla görüşmelerini öneririm.

Demir eksikliği anemisinin nedenlerine bakacak olursak ön planda kanamaya bağlı kayıplar ve yetersiz demir alımı-emilimi gelmektedir. Bu kanama gözle görülebilir bir şekilde ağızdan, idrar yoluyla veya makattan olabileceği gibi gözle görülemeyen mikroskobik boyutta mide-bağırsak sisteminden de gerçekleşebilir. Adet gören kadın hastalarda fazla miktarda kanamaya bağlı olarak da kansızlık sıkça karşımıza çıkmaktadır. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda ve erişkin erkek hastalarda demir eksikliği anemisini atlamamak gerekir, çünkü bu yaş grubunda olası bir mide-bağırsak sistemi kanserine bağlı gözle görülemeyen kanamalar demir eksikliğine neden olmaktadır. Bu hastalar endoskopi ve kolonoskopi ile incelenmelilerdir. Diğer sık görülen sorunlardan bir tanesi de basura bağlı görülen kanamalardır. Beslenme eksikliğine bağlı olarak görülen demir eksikliği çocuklarda daha ön planda görülmekle birlikte erişkinlerde de emilim bozukluğuna ve gıdalardaki demir azlığına bağlı görülebilmektedir. Çölyak hastalığı ve demir emilimini bozan bazı ilaçlara bağlı olarak, nadir görülen birtakım hastalığa bağlı da demir eksikliği anemisi gözlenebilmektedir.

Yeşil yapraklı sebzeler, et ve sakatat, pekmez, kuru üzüm, demirle zenginleştirilmiş ekmekler tüketilmesi gereken ürünlerin başında gelmektedir. Ancak demir eksikliği anemisi gelişmiş hastalarda bu gıdalar tek başına yeterli olmamakta, demir ilacı kullanımı gerekmektedir. Demir ilacı, aç karna mümkünse portakal suyuyla birlikte alınmalıdır. Bu ilaçların sık görülen yan etkileri karın ağrısı, ishal veya kabızlık, kusmadır. Bu gibi yan etkiler ortaya çıktığında doz azaltılabilir veya başka bir ilaca geçilebilir. Dışkının rengi kararabilir ancak bu durum herhangi bir ilaç değişikliğine neden olmaz. Ağızdan tedaviyi kaldıramayan veya emilim bozukluğu olan hastalarda damardan demir tedavisi hastane şartlarında verilebilmektedir.

Nasıl ki insanlık demiri keşfedip çağ atladı, siz de demirinize sahip çıkın ki ne eviniz başınıza yıkılsın ne de bedenininiz yorgunluğa yenik düşsün. Sağlığınıza sahip çıkın.

Doktorumuza merak ettiğiniz soruları şu adresten gönderebilirsiniz; doktorunuzcevapliyorhaberula@gmail.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×