Röportaj:
'Hedefimiz  TRABZONSPOR!”
 “Her nerede olursam olayım, benim kendime koyduğum misyonumun adı başarıdır.” Sözleri ile kendini bizlere tarif eden Başkan Öksüz’ün gerek Derneği’ne gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde gerekse anlattıkları karşısında hiçte haksız olmadığını gördük. Aslında İsmail Başkan sorduğumuz sorulara verdiği samimi cevapların yanı sıra kendini de bir o kadar ifade etti bizlere. İstanbul’da birlik, berberlik içinde kendinizi eviniz ve bir aileniz varmış gibi rahat hissedebileceğiniz, güveni simgeleyen bir Başkanınız birde Derneğiniz olduğunu biz hatırlatalım ve gerisini her geçen gün Dernek olarak projelerine bir yenisini ekleyen, başarıları ile adından söz ettiren Sayın İsmail Turgut Öksüz’den dinleyelim.

İstanbul’daki Trabzonsporluların adresi olan Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Dernek Başkanı Sayın İsmail Turgut Öksüz ile bir araya geldik ve hem Kuzey Yıldızı hem de Trabzonspor üzerine HaberULA’ya özel keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


Röportaj: Elif Neslihan SAĞIR


Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği’ni bize tanıtır mısınız?

Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği 1999 yılında kurulmuştur. Hedefi Trabzonspor’a İstanbul’da hizmet etmek, Trabzonspor taraftarlarını İstanbul’da bir araya getirmek ve en önemlisi de Trabzonspor’un delege sayısını arttırmaktır. Ben Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği’ne 2006 yılında geldiğimde şu anda Trabzonspor  Kulübü Başkan Yardımcısı Ali Uzunay bu derneğin başkanlığını yapıyordu. O dönem Sayın Ali Uzunay şöyle demişti : “Biz birlik ve beraberlik için yola çıktık, bizim dönemimizde hiçbir zaman Trabzonspor’un Başkanı eleştirilmemeli.” Eleştirilmemeli derken burada anlatılmak istenen, ‘ Kötü, yıkıcı, yıpratıcı, dışarıya karşı ya da içeriye karşı bölücü ve parçalayıcı olmamak lazım.’ O gün bu gündür Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği, Trabzonspor camiasını eleştirirken her zaman ölçülü, sade, yapılması gerekenlerin söylenmesi gerektiğini misyon edinmiştir. Biz Başkanımız Ali Uzunay ile uzun yıllar görev yaptık, 2006 yılından 2013 yılına kadar beraberdik, 2013 yılında bir seçim oldu ve Ali Uzunay Trabzonspor yönetimine girdi, arkadaşlarımızda tevazu gösterdi ve beni Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği Başkanlığına getirdiler.

“Benim misyonum başarıdır. Hangi işe girersem gireyim o işte başarı olması gerekiyor. Nerede olursam olayım bulunduğum kurumun hakkını vermek zorundayım. Bu benim iş hayatımda da arkadaşlık hayatımda hep böyle olmuştur.”

İsmail Turgut Öksüz olarak Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği’nde nelere imza attınız?

Bu derneğe geldiğimde arkadaşlarıma, çıtamızı her zaman yukarıya taşımamız gerektiğini söyledim. Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği’ni herkes bilmeli, bilirken de bizim sıradan bir dernek olmadığımızın farkına varmaları gerekiyordu. Bunu çalışarak ve koşturarak başarabilirdik nitekim öylede yapıyoruz. Güzel bir yönetim yaptım, yetmedi biraz daha ileriye gittim ve derneğimizin aidatını aylık 500 liradan gösterdim. Rakamı yüksek tuttum ki her isteyen, dışarıdan her gelen ben Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği’nin yönetimine gireceğim diyemesin istedim. Bu derneğe hakkını verebilen kim varsa o gelmeli mantığını kendimize ilke edindik. Şu anda yönetimimizde 15 asıl 15 yedek olmak üzere 30 arkadaşımız var. Biz bunları yaparken, derneğimizde hakikaten Trabzonspor sevdalısı olan, Trabzonspor’a hizmet etmek isteyen insanları seçtik ve bünyemize kazandırdık.  Derneğimize güzel bir yer yaptık. Gören herkesin bize teşekkür ettiği ve Trabzonspor’un gerçekten böyle bir yerde temsil edilmesi gerektiği ifade ettikleri bir yerimiz var. Yine delege üzerinde duruyoruz şu anda 550 tane delegemiz var ama hedefimiz bu sayıyı 1500’lere çıkarmak. Ben istiyorum ki İstanbul’daki Trabzonsporlular bir olsun, beraber olsun. Birlik ve beraberlik içinde Trabzonspor’un ağır toplarını havaya kaldıralım, lobisini, camiasını bir araya kenetleyelim. Biz bunu kendimize görev addettik. 

Peki, Kuzey Yıldızı olarak bu birlik ve beraberliği sağlayabilecek girişimleriniz oldu mu?


Benim içimde hep ukde kalan bir şey vardı. İstanbul’da ki üniversitelerde kaç kişi Trabzonsporlu diye sorulduğunda kalkan 3 ya da 4 parmağın sayısını arttırmak istiyordum.  İstanbul’da ki insanların Trabzonspor sevdası daha fazla ama burada Trabzonspor’u tutmak inanın zor. Trabzon’da Trabzonspor’u tutmak daha kolay, orada herkes Trabzonsporlu yense de yenilse de herkes işine bakıyor ama burada öyle değil. Yenildiğimiz zaman dalga odağı oluyoruz ve bu nedenle bizim işimiz daha zor. Biz bu yol haritası ile bütün okullarda Trabzonspor sevdasını aşılamaya karar verdik. İstanbul’da Üniversitelerde 4 tane arkadaşımız ile görüştük ve Üniversitelerde Trabzonspor kulüpleri açıldı. Var olan kulüpler zaten vardı ama olmayanları da biz açtık. Trabzonspor Üni- TS’ler birliği diye bir birlik kurduk. Bu arkadaşların birlik olarak yapmış oldukları bütün etkinliklere Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği olarak biz destek veriyoruz. Şu anda yaklaşık 25- 26 tane okulda artık Trabzonspor kulübü var.

Bu birliğin devamı nasıl sağlanacak. Türkiye’de ki diğer illerden bu birliğe katılmak isteyen okullar var mı?
Ankara’da ki 4 üniversite şu anda bizim birliğimize katılmak istiyor. Kütahya, Bursa, Yalova, İzmit illeri ile de istişare halindeyiz. Gebze bize katıldı. Biz birliğimizi ilk başta, İstanbul ÜNİ- TS’ler olarak kurduk. Şimdi İstanbul’u kaldıracağız ve sadece ÜNi TS’ler birliği diyerek bunu açacağız. Bizim geleceğimiz yarınımız bu çocuklarımızdır. Trabzon’un okumuş kültürlü insanlarını bir araya toplayıp, Trabzon camiasını tek ses, tek yürek haline getirmemiz gerekiyor. Bunu başarabilirsek, on yıl sonra bu çocuklar bize çok şey katabilir. Eğer bizler bu çocukların ellerinden tutmazsak geçmişte olduğu gibi gelecekte de herkes kendi menfaatine yaşar. 

Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği olarak İstanbul’da var olan diğer dernekler ile irtibatınız nasıl, fikir alışverişi yapıyor musunuz?

İstanbul’da birçok dernek var ve biz bunların çoğunluk kısmı ile beraberiz. Biz bu derneklerimiz ile bir ve beraber olmayı basardık şu anda hepimiz birlikte hareket ediyoruz. Her kes birbiri ile istişare halinde ne yapacaksak beraber yapacağız.


Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği’ni ileriye dönük farklı projeler içerisinde görebilecek miyiz?

Yaptıklarımız yapacaklarımızın başlangıcıdır diyebilirim. Daha güzel şeyler yavaş yavaş olacak. Daha profesyonel hale geleceğiz, kısmetse derneğimizin gazetesini çıkarmaya başlayacağız, yine bir Televizyon programı yapmayı düşünüyoruz. Bunlar zamanla netleşecek ve bizde projelerimiz ile sizlerin karşısına çıkacağız.

“ Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği olarak geçtiğimiz yıllarda ilk projemiz için Muş’a gittik. Muş’ta ki arkadaşlarımız bize sosyal medya üzerinden ulaştılar. Muş’tan döndükten sonra ÜNİ- TS’li arkadaşlarımız ile birlikte Diyarbakır’a gittik.  Diyarbakırlı bir kızımız fanatik bir Trabzonsporluymuş, Üniversitede bizim arkadaşları bulmuş ve beni de üye yapar mısınız demiş. Arkadaşlar da onu kulübün içine almış. Trabzonspor’un formasını, Trabzonsporluların kalemini buraya getirelim bir el uzatalım, ‘Küçük yüreklere büyük umut ol’ adı altında bir proje hazırlamış, hazırladığı bu projeyi bizimle paylaştı ve bizde buna destek verdik. Biz Diyarbakır’a 300 tane forma, yaklaşık bir tona yakın kırtasiye malzemesi götürdük. ÜNİ -TS’ler birliği ve Kuzey Yıldızı’nın iş birliği ile bu projeyi gerçekleştirdik. Biz Orada Trabzonspor’u ve derneğimizi anlattık. Trabzonspor’un eski futbolcularından Şehmuz’da geldi aramıza katıldı herkes bu organizasyondan memnun bir şeklide ayrıldı. Bu tarz etkinlikleri gerçekleştirdikçe insanlar sizin neler yapabileceğinizin farkına varabiliyor. Neyi amaçladığınız ve hedeflediğinizi görebiliyor. Daha çok insan arıyor daha çok davetler geliyor. Yine geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da bir okuldan bize bir mesaj geldi ve mesajda, “Bizim çocuklarımıza da umut olur musunuz” diye yazıyordu.”

İsmail Turgut Öksüz’ün hedefi nedir?

Tek hedefim Trabzonspor’un birlik içinde olduğunu ve şampiyonluğunu görmek.


Trabzonspor Kulübüne olan yakınlığınız ile biliniyorsunuz. Hatta bazı kesimler sizin bu yakınlığınızı ileride kulüp içerisinde aktif bir görev almak istiyor olabileceğinize bağlıyor. İsmail Turgut Öksüz’ün Trabzonspor Kulübü içerisinde yer almak gibi bir arzusu var mı?

Benim Trabzonspor yönetimine girmek gibi bir hayalim hiç olmadı. Bu dönemde böyle bir şeyi asla düşünmüyorum ama on sene sonra ne olur bilemem. Sonuçta bende bir Trabzonlu ve Trabzonsporluyum yıllar sonra neden olmasın. Şu anda öyle bir çabam, isteğim yok.

Trabzonspor’da henüz kongre tarihi belli olmadan başkanlık için yola çıkan adaylar var. Herhangi bir adaydan size yönetiminde yer almanız anlamında teklif geldi mi?

Birkaç arkadaşım aracılığı ile aday arkadaşlarımızın bir iki tanesinden bu yönlü bir mesaj aldım. Böyle bir arzumun ve isteğimin olmadığını dile getirerek bu tarz bir konu için de kimseyle bir araya gelmeyeceğimin mesajını yine o arkadaşlar aracılığı ile geri yolladım.

Peki, Kongre tarihi belli olmadan adayların çıkması ve listelerini hazırlamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Trabzonspor’un başkanlığını yapmak herkesin harcı değildir. Trabzonspor çok büyük bir camia ve maalesef biz bu büyüklüğün farkında değiliz. Bugün başkan adayı olarak çıkan arkadaşlarımızı medeni cesaretlerinden dolayı kutluyorum. Gelecek başkanlardan Trabzonspor’un armasına kim daha çok faydalı olabilecekse biz onun yanındayız ve onunla beraberiz.

Mevcut yönetimle alakalı düşünceleriniz neler?

İbrahim Hacıosmanoğlu ve yönetiminin yaptığı artı ve eksi şeyler var. Artıya ve eksiye baktığımızda, başkanın kesinlikle yönetimini ve listesini güçlendirmesi gerekiyor. 

Sayın Öksüz, size göre Trabzonspor’da birlik ve beraberlik neden sağlanamıyor?

Rant… Rant… Rant…  Kulüpler ve dernekler bir insanın kariyer yeri olmalı, orada rant elde etmek için olmamalı insanlar. Kulüpten rant etmek için yönetici oluyorsanız sadece kendi menfaatinizi ve çıkarınızı düşünerek hareket ediyorsunuz demektir. Dernekçilik ise keyif ve gönül işidir. Kulübe gelecek olan arkadaşlarımız kim olursa olsun maddi gücü yerinde olmalı ve kulüpten bir beklentisi olmamalı. Birisine, ‘ Ben Trabzonspor’un yöneticisiyim’ kimliğini kullanmak zaten size yetebilmeli. Ama Trabzonspor’un ismini kullanarak rant elde etmeye çalışırsanız bu sefer siz hedef haline geliyorsunuz. O zamanda birlik ve beraberlik olmuyor.

Başkanım, siz rant kelimesi ile sağlanamayan birlik ve beraberlikten bahsedince benim aklıma Hacıosmanoğlu ve yönetiminin birlik ve beraberlik ile alakalı yaşadığı sıkıntılar geliyor. Yani Hacıosmanoğlu’da bir rant peşinde mi? 

İbrahim Hacıosmanoğlu’nun Trabzonspor sevdasından, samimiyetinden asla şüphe etmiyorum. Görmediğim hiçbir şeye şahitlikte etmiyorum. Asla hiç kimseyi itham edemem. Sayın Hacıosmanoğlu’nun yanlışı yönetimi yaparken listesine sadece Trabzonspor’un başkanı olayım diye insanları almış olmasıdır. Kimin delegesi varsa maalesef o delegeden bir kişi almak zorunda kaldı, yani toplama bir yönetim oldu bu yönetim. Bunun vermiş olduğu sıkıntılar doğdu. Ne oldu, destek verenler bir süre sonra geri çekildi. Bunlar önünde ciddi bir borç ile karşılaştılar oysaki yönetimde ki insanlar o borcu bilerek oraya gelmişlerdi.
Birde başkanın arkasını toparlayacak yöneticileri yok. Başkan hep doğru yapacak diye bir şey yok. Başkan görevi dağıtır ve sonucu ister. Başkan verdiği görevlerin peşine koşmamalı. Yanına aldığı yöneticiler o görevi yerine hakkıyla getirebilmeli. Başkan sadece görevi takip eder. Ben hiç kimseyi itham etmiyorum sadece yönetimde bu anlamda sıkıntılar olduğunu dile getiriyorum.

“ Ben Trabzonspor’un hocasının Trabzon’dan olması gerektiğini, gerekirse efsane futbolculardan kulübede bir tane muhakkak oturması gerektiğini ve alt yapının başında efsanevi futbolcularımızdan bir tanesinin olması gerektiğini düşünenlerden biriyim. Çünkü Trabzon şehrinin kimyasını bilmeyen birinin orada çok başarılı bir grafik çizebileceğini düşünmüyorum. Bizim insanımız tez canlıdır, heyecanlıdır, başarıya aç bir milletiz. Bakın iki gün önce bir Galatasaray maçı oynandı, gelen galibiyet karşısında bende dahil herkes çocuğu olmuş gibi sevindi.” 

Ligin 26. haftasında Rizespor Deplasmanından dönen Fenerbahçe kafilesini taşıyan otobüse yapılan saldırıyla alakalı görüşleriniz nelerdir?

Trabzon’a gelmiş geçmiş hiçbir misafire Trabzonlular silahla saldırmamıştır. Hiçbir Trabzonlu bunu yapmaz.  Sonuç itibari ile öyle olmadığı da ortaya çıktı, öyle bir saçma Karadeniz’de satılmamış bile. Birileri acaba cezaların üzerini mi kapatıyor, birileri acaba Trabzon’a oyun mu oynuyor, birileri acaba Trabzon’u delmeye mi çalışıyor? Burada bir oyun var ama Trabzon şehri bu oyunu yemedi. Ben Sürmeneliyim, yakalanan ve ardından suçsuz olduğu anlaşılan o iki arkadaşı da yakından tanıyorum. Adım gibi eminim ki o genç arkadaşlar ne o maçı izlemişler ne de o saatte oradan otobüsün geçeceğini bilmiyorlardır. Birde kimse kimseyi kandırmasın. Rıdvan Dilmen’in ilk açıklaması neydi? Katıldığı Televizyon programında, ‘Polis kamerasından karşı şeritten gelen aracın içinden ateş edildiği söylendi’ ifadelerini kullandı ama nedense o ifadeler bir daha konuşulmadı üzeri kapatıldı. Trabzon Vali’si kesinlikle istifa etmeli. Vali Bey, bilinçli, kasıtlı sanki Trabzon şehrini hiç sevmeyen bir tutum içerisindeydi. Hiçbir zaman unutmayın, ekmek yediğiniz yere ihanet ederseniz bir gün o ekmekleri kursağınızdan dökersiniz. Bunu yaşayıp göreceksiniz!

25 Ocak’ta İstinye’den Türkiye Futbol Federasyonu binasının önüne gerçekleştirilen yürüyüşte, bir sonra ki yürüyüşün 19 Nisan’da Ankara’da gerçekleştirileceğini belirtmiştiniz. Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayların ardından liglere verilen ara bu tarihi erteledi. Yakın zamanda yeniden bir yürüyüş planlaması var mı?

Belkide biz 19 Nisan’da yürüyeceğiz diye ortalığı karıştırdılar. Eğer öyleyse başardılar biz yürüyüşü iptal ettik.  Maç bu hafta sonu oynanacak bazı arkadaşlarımız yürüyüşümüzü gerçekleştirelim diyor ama böyle bir dönemde yürüyüşü yaparsak Trabzon şehrini ateşe atmış oluruz. Biz Ankara’da ya da herhangi bir yerde yakın tarihte bir yürüyüş gerçekleştirsek ve aramıza iki tane adam sızsa Allah korusun orada bir olay olsa Trabzon şehrine biz ihanet etmiş oluruz ve bunu bir daha toparlayamayız. Bu nedenle bu organizasyonu şimdilik rafa kaldırdık.

Trabzon Erdoğdu Anadolu Erkek Lisesi, Dünya Şampiyonu oldu, bir Trabzonlu olarak duygularınızı alabilir miyiz?

Bize çok büyük unutulmaz bir gurur yaşattılar her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Trabzon futbolun tarlasıdır. Bunun en büyük örneği de Dünya Şampiyonu olmuş bu kardeşlerimizdir. Ama biz bu futbol tarlasını iyi kullanamıyoruz. Trabzon Anadolu Beyi’dir diyoruz ama Anadolu Beyi olmak adına hiçbir adım atmıyoruz, etrafımızda ki kulüpleri kucaklamıyoruz. Hiç kimse kusura bakmasın; biz kibirli bir milletiz, her şeyi bildiğimiz zannederiz oysa hiçbir şey bilmiyoruz, herkesi kucakladığımızı zannediyoruz ama bir yere geldikten sonra hiç kimseyi kucaklamıyoruz. Çokbilmişlik bize çok şey kaybettiriyor. Ufak bir çocukta olsa büyük bir insanda olsa fikir alışverişinde bulunmanın çok faydalı olduğuna inanıyorum.

 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
İlgili Haberler