Sevgili okurlar,

Kışın en hararetli günlerini geçirdiğimiz günlerde grip korkulu rüyamız haline geldi. Son yıllarda sıkça ön planda olan, hakkında bir çok yanlış şey de yazılıp çizilmiş olan domuz gribinden bahsetmek istiyorum.

Domuz gribinin yol açtığı belirti ve bulgular aslına bakarsanız mevsimsel gripten çok da farklı değildir. Ateş, baş ağrısı, halsizlik, kas ağrısı, kırgınlık hissi, öksürük, bulantı ve kusma gibi durumların biri veya birkaçı ortaya çıkınca gripten şüphelenilmelidir. Burada bir parantez açmalıyım ki çoğunlukla basit bir nezle, griple karıştırılabilmektedir. Nezlede daha çok burun akıntısı, gözlerde kızarma ve yaşarma karşımıza gelirken grip daha ağrı bir tablodur, tabiri caizse insanı dayak yemişe çevirir. Domuz gribi yukarıda saydığım gibi hafif bir şekilde de geçebilir, çoklu organ yetmezliğine ve solunum yetmezliğine kadar da ilerleyebilir. Hastaneye yatış gerektiren hastaların çoğunda ciddi solunum sıkıntısı gelişmekte, üzerine binen bakteriyel enfeksiyonlar durumu daha da ciddileştirmektedir.

Çok ileri yaşlılar ve çok küçük çocuklar, hamile kadınlar, kanser hastaları, immün sistemi baskılanmış olanlarda daha ağır tabloların görülme ihtimali artmıştır, bu gruptakiler mutlaka enfeksiyondan korunma yöntemlerine uymalıdırlar. 

Grip olan herkese tedavi verilmesine gerek yoktur. Yukarıda sayılan risk grupları dışındaki hastaların çoğunluğu destek tedavisi ile düzelmektedir. Ancak özellikle ciddi şikayetleri olan hastalarda ve risk grubuna girenlerde antiviral tedavi en erken dönemde başlamalıdır. Piyasa ismi tamiflu olan bu ilaç oldukça etkilidir.

Her zamanki kurallarımız bu hastalık için de geçerlidir. Korunma, tedaviden her zaman daha kolay ve ucuzdur. Özellikle saydığım risk gruplarının gribal şikayetleri olanlardan uzak durmaları gerekmektedir. Grip damlacık yoluyla bulaştığı için kişisel eşyalarla temasla da bulaşabilmektedir. Bu yüzden el hijyeni çok önemlidir. El hijyeni için öyle bilmem kaç liralık antibakteriyel sabunlara da gerek yoktur. 30 saniye bol suyla ve sabunla yıkamak fazlasıyla yeterlidir. 

Ve bir de aşı meselesi. Bir çok şey yazıldı çizildi. Aşı yaptırmam diyen doktorlar da çıktı. Ancak sizi temin ederim ki şu an ki bilgilerimiz kesinlikle aşının faydalı olduğu yönündedir. Kronik hastalığı olan herkesin mutlaka olması gerekir. Kronik hastalığa gerek duymadan da herkes grip aşısını yaptırmalıdır. Özellikle gebelerimiz. Ben kendi klinik pratiğimde 2 tane gencecik gebeyi grip yüzünden kaybettim. Bu yüzden popüler olmaya çalışanlara kulak asmadan aşınızı yaptırın. Hala geç değil. Grip mevsimi Aralık ayından Mayıs ayına kadar devam edecek. Hala aşı yapılabilir. Bana sorarsanız sen yaptırdın mı diye? Evet yaptırdım. 3 yıldır her yıl yaptırıyorum. Aileme de yapıyorum. 
Sağlıklı günler dilerim.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×