Sevgili okurlarım,

Elde olmayan nedenlerle bir süredir yazılarımı aksatmak durumunda kaldım. Bu nedenle sizlerden özür dileyerek yazıma başlamak istiyorum.

Maalesef günümüzde kalp ve damar hastalıkları ölümün en önemli nedeni olmaya devam etmektedir. Kalp krizi geçiren hastaların bir bölümü müdahale edilemeden kaybedilmekte, müdahale edilebilen kısımda ise önemli oranda hasta hayatına geri dönmektedir. Ancak kalp dokusu, hasarlandıktan sonra kendini tam anlamıyla yenileyemez ve ölü bölgeler oluşur. Bu ölü bölgeler nedeniyle kalp işlevini yeterince gerçekleştiremez ve kalp yetersizliği ortaya çıkar. Bu durumun yanında bu ölü bölgeler ritm bozukluklarına da neden olabilir.

Peki nedir bu kalp yetmezliği?

Kalbi bir pompaya benzetecek olursak pompanın vücudun ihtiyaçlarını karşılayamama durumudur. Özellikle hareketle birlikte gelen nefes darlığı, ellerde ve ayaklarda şişme, sırtüstü düz yatarken artan nefes darlığı, gece nefes açlığıyla uyanma, gece 1 kereden fazla idrara çıkma gibi şikayetlerle kendini belli edebilir. Tanısı nispeten kolay konulmaktadır. Bu duruma yönelik günümüzde etkili ilaç tedavileri, ilacın yetersiz kaldığı ve bazı ek durumların varlığında ise kalp pili takılması gibi etkili tedavi seçenekleri mevcuttur. Tedavisiz bırakıldığı durumda ise kısa dönemde ölüme götürebilir.

Kafalarda büyük bir soru işareti oluşturan bir duruma değinmek istiyorum. Kolesterol düşürücü ilaçlar… Son 5 yılın belki de en medyatik konularından biri. Bu ilaçlar ilk olarak piyasaya çıktığında beri kullanımının kesinlikle ve kesinlikle faydalı olduğunun gösterildiği gruplardan en önde geleni kalp krizi geçiren hastalardır. Ancak kendini toplumun yanında ve yararına yönelik olarak nitelendiren bazı kişiler tarafından bu ilaçların zararlı olduğu, faydalarının olmadığı söylenmektedir. Ve maalesef bu söylemler nedeniyle ilacını bırakıp ciddi zarar gören hastalar azımsanmayacak kadar çoktur. Çok net olarak bildiğimiz bir şey var ki o da şudur:’’ Kalp krizi geçiren hastalarda kolesterol düşürücü ilaçlar ölüm riskini azaltır. ‘’ Güncel tıbbın ve bilimin söylediği budur. Geri kalanı laf kalabalığıdır.

Peki kalp krizi geçiren bir hasta için önerilerimizi özetleyecek olursak neler söyleyebiliriz?

· Yaşınıza ve genel durumunuza uygun egzersiz yapın

· Beslenmenize dikkat edin; şeker, tuz , un ve doymuş yağlardan uzak durun

· İlaçlarınızı düzgün kullanın ve kontrollerinizi aksatmayın

· Stresle bakan gözlüğünüzü çıkarıp güzel şeyler gören gözlüğünüzü asla çıkarmayın
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×