Sevgili okurlarım,

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlarken yeni seçilen yönetimimize başarılar diliyor, takip ederken kendisini tanımaktan onur duyduğum büyüğümüz Şükrü Kuleyin’e saygılarımı sunuyorum.

20 yaşında iki genç delikanlıdan bahsetmek istiyorum. Bu iki gençten bir tanesi de sizin yakınınız olsun. Gençlerden biri çocukluk çağında sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş, bu nedenle böbrekleri hasar görmüş, diyalize bağımlı olarak hayatını sürdürüyor olsun. Diğeri ise herhangi bir hastalığı yokken geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşmiş ancak makine desteğiyle hayatta tutuluyor olsun. Her iki durumu da kimse istemez, kabullenmesi çok zor durumlar. Ama farzedin ki siz bu iki gençten bir tanesinin çok yakınısınız. Evet bugünkü şartlara rağmen beyin ölümünü geriye döndürmek imkansız ama böbrek hastalığı için tam tersi geçerli. Yeter ki böbrek bulunsun.

İlaç teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte organ nakillerinde başarı oranı doğru orantılı olarak artmıştır. Özellikle böbrek ve karaciğer naklinde hastaların büyük bir kısmında başarı sağlanmaktadır. Diyaliz hastaları diyalizden kurtulmakta, günlük yaşantılarına daha iyi uyum sağlayabilmektedirler. Organ nakilleri kadavradan yani ölüden veya canlıdan yapılabilmektedir. Hedeflenen kadavradan nakil sayısını artırmaktır ancak verilere bakılacak olursa bunu başarabildiğimiz çok da söylenemez. Bu konuda dini bir engel de söz konusu olmadığı halde neden bu kadar geride olduğumuz gerçekten düşündürücüdür. Unutmayınız ki bizler belki hasta değiliz ama hepimiz tam anlamıyla birer hasta adayıyız.

Özellikle hepatit b ve c’ye bağlı siroz vakalarında, çeşitli karaciğer hastalıklarında karaciğer nakli; neredeyse bütün nedenlere bağlı kronik böbrek hastalıklarinda böbrek nakli; bazı şeker hastalığı tiplerinde pankreas nakli; kornea hasarlarında kornea nakli; tekrarlayan bağırsak ameliyatlarına bağlı görülebilen kısa bağırsak sendromunda bağırsak nakli; bazı doğuştan kalp ve akciğer hastalıklarında kalp ve/veya akciğer nakli; son yıllarda gündemde olan yüz nakli sayabileceğimiz başarılı organ nakli örnekleridir.

Hatırlatmam gereken diğer bir husus ise kemik iliği naklidir. Çocukluk veya erişkin çağındaki bir çok kan hastalığında kemik iliği nakli uygulanmakta, ciddi sağkalım artışlarına ön ayak olmaktadır. Yeter ki tecrübeli ellerde doğru hastaya yapılsın.

Bu konu ülkenin kanayan yarası, hastaların ise ölüme bir adım daha yaklaşmasıdır. Tekrarlamakta fayda var; diyanetten verilen bilgilere göre organ nakli dinen uygundur. 

Unutmayınız ki hepimiz birer hasta adayıyız. O organa yarın bir gün muhtaç kalabiliriz. 

Paylaşmak güzeldir. Herkese sağlık dolu günler diliyorum.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×