Sevgili okurlarım,

 

Geçmiş bayramınızı en içten dileklerimle kutlayarak başlamak istiyorum yazıma. Umarım daha güzel bayramları görürüz, özellikle Trabzonspor’un da mutluluğumuzu perçinlediği cinsten.

Dünya genelinde yapılan çalışmalara baktığımızda insanları en çok öldüren tablo kalp-damar hastalıklarıdır, ve bu yıllardır bu şekilde devam etmektedir. Bu durumun önlenmesi adına bir çok çalışma yapılmaktadır ancak çok fazla yol katedilememiştir.

Kalbi besleyen iki adet ana damar ve bu damarlardan çıkan yan dallar vardır. Çeşitli faktörler sonucu ortaya çıkan damar sertleşmesi ( plak ) giderek damarı daraltmakta, bu plaklarda ortaya çıkan ani değişiklikler sonucunda da damar tam ya da tama yakın tıkanmaktadır. Tıkanıklığın yerine ve boyutuna göre kalbin etkilenen bölgesi ve etkilenme genişliği etkilenmektedir. En korkuğumuz tam tıkanmadır ki bu genellikle daha ölümcül seyretmektedir.

Peki bu tıkanıklıklar ne gibi belirtilere yol açar? Çoğu hastada darlığın derecesi nedeniyle bir şikayet olmaz. Ancak ortaya çıkan ilk bulgu kalp krizi olabilir. Bu nedenle herkesin kalp krizini ayırt edebilmesi yaşamsal öneme sahiptir.

Kalp krizinden ne zaman şüphelenelim?

-          Göğüs kafesinin ortasında huzursuzluk, ağrı ve baskı hissi

-          Vücudun üst kesimine ve kollara yayılan ağrı, uyuşma ve karıncalanma hissi

-          Nefes darlığı, soğuk terleme, titreme

-          Çarpıntı

-          Bayılma, baş dönmesi, mide bulantısı

Bu şikayetlerin en önemlisi göğüs ağrısı elbette. Ancak özellikle kontrolsüz şeker hastalığı olanlarda sinirlerin yıpranmasına bağlı olarak hissizleşme görülür bu da sessiz kalp krizi olarak bilinir. Bu hastaların daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bu şikayetlerle hastaneye başvurduğunuzda öncelikle kalp grafiğiniz çekilecek, kalp enzimlerinize bakılacak ve risk sınıflamanız yapılacaktır. Tüm bu tetkikler şüphelenilen tanıya ve genel durumunuza göre değişkenlik gösterecektir.

Kimler risk altında? Yaş ve ırk, aile hikayesi, hipertansiyon, yüksek kan yağları, şeker hastalığı, obezite, fiziksel aktivite yapmamak, sigara, kronik böbrek hastalığı en bilinen risk faktörleri. Eğer bu saydıklarımdan bir ya da bir kaçına sahipseniz kardiyolog tarafından değerlendirilmenizde şüphesiz yüksek yarar göreceksiniz.

Önümüzdeki hafta önleme ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğim. Kalbinize ve sağlığınıza sahip çıkın !

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×